Rrite shpejtesine e hard-diskut

  avatar
  Mr.Problem

  Posts : 117
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Rrite shpejtesine e hard-diskut Empty Rrite shpejtesine e hard-diskut

  Mesazh nga Mr.Problem prej Wed Dec 23, 2009 6:11 pm

  nje TUtO nga une qysh me rrit shpejtesine e HARD-DISKUT.Une nuk i mar pergjegjsin nese juv dodh diqka PC tuaj.

  Kryeni ket veprim vetem nese PC i juaj osht 256mb RAM ose me i lart.

  shkoni te START pastaj shkoni RUN edhe e shkruni SYSEDIT.EXE

  ->qelen 4 dritare .e lyp dritaren me emrin system.ini

  kerkoni deri en Fund te dritares edhe lypne

  nje rresht ku shkrun [386enh].

  atyh e shtyp ENTER per me dal me ni rresht tri dhe ne at rresht shkruani Irq14=4096

  Pastaj shkoni te FIle edhe bonja SAVe .

  Ndryshimet do te verehen pasi tja boni REBOOT.

  VEREJTJE:sipas disa te dhenav kjo METOD osht per diska IDE drives ,por sipas te disa te dhenav me te reja kjo osht e mundshme edhe per SCSI disks.

  --____>>shpresoj se isha i kjart....>me t'mira

   Ora është Wed Jun 19, 2019 12:39 am