Hap nje FTP Server ne Kompjuter permes Serv-U

  avatar
  Mr.Problem

  Posts : 117
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Hap nje FTP Server ne Kompjuter permes Serv-U Empty Hap nje FTP Server ne Kompjuter permes Serv-U

  Mesazh nga Mr.Problem prej Wed Dec 23, 2009 6:09 pm

  Krijo një FTP Server në Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u.

  Gjerat qe u nevoiten:
  Programi Serv-u
  Web faqja www.NO-IP.com

  Hapi i Pare: Marrja e nje IP Adrese Statike
  Ip Adresa Statike per FTP server. Mos harroni juve nuk iu duhet qe t'ia ndrroni
  Ip Adresen statike sa here qe ndryshon IP juaj, sepse Servisi i NO-IP e ruan
  IP tuaj dhe bën update me IP e cdo kohe qe keni me URL FT serverin tuaj.
  (p.sh ju keni ftp:sg1.serveftp.com)
  Pra ju skeni nevoje qe ta postoni IP tuaj qe ta shikojn te gjithe ne internet.

  1. Shko në www.NO-IP.com dhe krijo nje user account.
  2. Ploteso informatat qe iu kerkon dhe kliko butonin Register.
  3. Accounti juaj eshte krijuar dhe passwordi i accountit tuaj te eshte derguar në e-mail tend.
  4. Kontrollo e-mail inboxin dhe prit derisa te vije e-maili qe permban passwordin e userit qe ke hapur.
  5. Pasi ta marresh passwordin, shko prap në www.NO-IP.com dhe jepe e-mail adresen tende dhe passwordin per tu logiratur ne accountin tuaj.
  6. Pasi te hapet accounti juaj, Kliko tek "Add a host" qe eshte ne te majt te Menys.
  7. Në Hostname shkruaj qka te duash (p.sh Sg1) dhe zgjedhe nje Domain nga lista qe te jepet aty (p.sh ftpserve.com)
  8. Kontrollo "Allow Wildcards" dhe kliko në butonin "Submit"
  9. Tani ju keni një adres statike (p.sh Sg1.serverftp.com
  10. Kliko në OS linkun në "the Dyn Update Client" ne te djatht te menyse dhe ndjek linket per te bere download "the client"
  11. Pasi ta bejsh Dowload, instaloe ate software dhe shkruaj e-mailin dhe passwordin kur iu kerkon.
  12. Ne fund beje me tick boxin qe eshte afer Adreses tuaj Statike.

  Tani ju keni nje web adres statike.. vazhdojm

  Hapi i Dyte: Instalimi dhe rregullimi i FTP Serverit
  1. Instaloe Serv-U mund ta beni download nga http://www.gold-software.com/Serv-U-file504.html ketu, ose nga ndonje faqe tjeter.
  2. Hape Serv-U dhe perdore wizardin per te rregulluar FTP-ne tuaj.
  3. Kliko Next gjersa iu pyet per një IP Address, lere zbrazet dhe kliko Next.
  4. Shkruaj domain emrin (domain name) qe e keni dhene tek regjistrimi me lart (p.sh Sg1.serveftp.com) dhe kliko Next.
  5. Aty iu pyet nese doni te lejoni hyrje anonyme, zgjedhe NO dhe kliko Next.
  6. Iu thot qe te krijoni emrin accountin, beje YES dhe kliko Next.
  7. shkruaj emrin qe deshiron per User name per ate account (p.sh Gashi) dhe kliko Next.
  8. Sheno passwordin per ate account (p.sh $t4rG4t3) per shkaqe sigurie krijo password qe permban shkronja numra simbole dhe kliko Next.
  9. Do iu pyet per "home directory" te accountin qe e keni krijuar. Zgjedhe ndonje directory dhe kliko Next.
  10. Zgjedhe Yes to lock kete account nga Home directory. Ju duhet ta beni kete sepse useri sdo mund te shkoi asesi tek home directory dhe pastaj kliko Next.
  11. Accounti tani eshte i rregulluar dhe kliko Finish.


  hapi i tretë: Konfigurimi i user accountit
  1. Në te majt te menuse zgjedhe accountin qe sapo keni krijuar dhe pastaj kliko në tabin General.
  2. Kontrollo filet e fshehta "Hidden"
  3. Kontrollo Allow Lejimin dhe jepe nje numer ne box.
  4. Rregullo Max. e shpejtsis se download qe ju e deshironi.
  Nese ky eshte nje account qe do e perdorni shume persona, beje shpejtsin me te vogel qe te bejn download nga bandwidth i juaj.
  Une zakonisht e lë ne mes 10 - 20. Nese e leni zbrazet, perdoruesit mund te bejn Full Download nga bandwidth i juaj
  5. Rregullo Maximumin e numrave te personave, pra se sa veta mund te behen log on ne te njejten kohe. Kjo nvaret nga shpejtesia e connectit tuaj por provo keshtu: nvaresisht se cfar internet conectimi perdor(p.sh ISDN - 3, ADSL apo me cabell - 5- 6 perdorues).
  6. Tani, Kliko në "Dir Acces" tabin.
  7. Aty ju duhet te shihni "Home folderin". Selektoe atë dhe beji autorizimet tuaja.
  8. Nese ju vetem doni qe perdoruesit tjer te mund te bejn download kontrollo vetem Read, List dhe Inherit.
  9. Nese ti donqe perdoruesit te mund te bej upload, por por tek vetem nje folder i posaçem por jo te bejn Download, kliko butonin "add" dhe zgjedhe ate folder.
  Tani selektoe folderin dhe rregulloji aturozimet tjera ne folderit. Kontrollo Write, Append, List, cerate & Inherit. pasi ti perfundoni permiresimet e folderit kliko në shigjeten siper qe eshte e vendosur ne skaj te anes se djatht ne qoshe
  Ju duhet qe kete folder special per upload ta vendosni ne parin ne list, perpara home folderit.
  10. Nese keni ndonje folder dhe deshironi qe askush te mos kete qasje ne ate, por ai eshte brenda home folderit, ateher kliko butonin "add" dhe pastaj zgjedhe ate folder.
  Rregulloi permiresimet qe deshiron, dhe sigurohu qe te gjitha kutitë janë majtas.
  Pasi ti rregullojsh permiresimet kliko në shigjeten siper qe eshte e vendosur ne skaj te anes se djatht ne qoshe.
  Ju nuk duhet te lejoni aty acces folder qe te jete ne liste.
  11. Aty ka shume ndryshime/rregullime te permiresimeve dhe lejimeve ju mund ti mesoni ngadale.
  Une iu skajrova sado pak formen baze.
  12. Tani Serveri juaj eshte gati!
  13. provo te logiratesh me Username dhe Password dhe shikoe se a e ke rregulluar.

  Krijuar vite me pare nga une por ende e perdori dhe vet eshte shume fuksional dhe i nevojshem !

   Ora është Wed Jun 19, 2019 12:30 am