Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO

  avatar
  Mr.Problem

  Posts : 117
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO Empty Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO

  Mesazh nga Mr.Problem prej Wed Dec 23, 2009 6:04 pm

  Kompjuteri eshe i ndertuar nga pamja e jashtme me nje Mask ta quajm metalike,E cila i mbron paisjet e brendshme ose per ndryshe paisje Hardwerike si CD ROM,HDD,DISKUN,PowerSupply/FURNIZUESIN E RRYMES etj etj.
  Pjesa e cila i jep kompjuterit tuaj rrym,dhe qe jua mundson qe paisjet tjera te punojn eshte PowerSupply apo per ndryshe funrizuesi i rrymes i cili duket keshtu:

  Kjo paisje perbehet nga disa tela me ngjyra
  Verdh qe ka +12 V
  Kalter qe ka -12V
  Portokalli qe ka +3.3V
  Kuqe qe ka +5V
  Bardh qe ka -5V
  Dhe zez qe ka 0V
  Me an te ketyre telave ju i lidhni paisjet e juaja ne kompjuter dhe ju furnizohen me rrym siq eshte HDD,DISKETA,CD ROOM etj.
  KUJDESË:Kurr mos e qelni per brenda kete paisje sepse mund te demtohet dhe eshte shum e rrezikshme sepse mund te ju kap rryma edhe pse eshte e ndalur.Ate mund ta bejm vetem ne apo dikush tjeter qe eshte ingjinjer i IT.
  ================================================== =========================================
  Kabullat te cilat permendem me lart quhen kabulla SATA te cilat japin rrym paisjeve.
  Pra ato kabulla qe japin rrym quhen SATA
  Nje shembull i till duket keshtu.

  Por kemi edhe disa kabulla tjera te cilat quhen PATA te cilat shkembejn informatat/DATA ndermjet PAISJES p.sh HDD dhe pllakes OM.
  Pra keto e kan per detyr vetem marrje-dergim informatave.
  Keto kabulla ne fjal duken ne ket menyr:

  ================================================== ===========================================
  Piasjet tjera qe jan ne Motherbord/Pllaken OM jan RAM MEMORJET,HDD,CD ROM,CPU,DISKETA,BATERIA E BIOSIT,DISA LLOJ QIPASH TJER.etj etj.
  Po vazhdojm me RAM.
  Kemi disa looj ram memorje siDR.SDRe shum tjera,po ato dyja jan me te perdorura.
  Nje ram duket keshtu:

  ================================================== ===========================================
  Hard Disk/Disku i ngurt.
  Kjo paisje eshte paisje e rendsishme dhe qe na duhet me se shumti.
  Kjo ka per detyr mbajtjen,ruajten e dosjeve dhe Fileve te ndryshme te cilat deshirojm ne.
  Por ne te instalohet edhe WINDOWSI
  Nje disk i till duket keshtu:

  ================================================== ===========================================
  CD ROM ka per detyr LEXIMIN e muzikave,apo DAT te ndryshme qe jan aty,dhe prej CD vendoset ne PC.Ma shum skom qka me sqaru sepse e dini te gjith .
  Nje CD ROM duket keshtu:

  ================================================== ===========================================
  CPU eshte njera nder pjeset me kryesore e kompjuterit tuaj,ajo eshte KOKA e kompjuterit,gjo punim ne kompjuter,gjo llogaritje,transferim etj i kryen kjo.Kompjuteri juaj punon vetem prej dy numrave 0 dhe 1.Po te kishim mundesi ta shikonim kompjuterin se si punon,e tera qe kishim par kishte me qen vetem numra 0 dhe 1 edhe azgje tjeter.
  Nje CPU ose qe quhet Central Processing Unit.
  Ajo duket ne ket menyr:

  ================================================== ===========================================
  DISKETA eshe pjes fizike tjeter e kompjuterit e cila kohet e fundit nuk eshte duke u perdorur as pak,kshtu qe te gjith e dim si duket,skemi nevoj me fol shum rreth saj sepse nuk eshte duke u perdorur.
  ================================================== ===========================================
  Bateria e BIOSIT.
  Kjo pjes ka te bej me biosin,pra informatat qe gjenden ne bios.
  Bios(Basic Input/output System)Pra ka per detyr te i mbaj mend paisjet hyrse dhe dalse qe kemi ne kompjuter.
  Veretje:Ju kisha lutur qe me BIOS mos te luani shum sepse mund te keni probleme serioze.
  Edhe kur jeni duke ber UPDATE te keni kujdes mos te ju ndalet rryma,sepse gjat berjes UPDATE file qe i ka BIOSI tani per tani shkojn duke u fshir dhe duke u vendosur te rejt.
  ANDAJ KUJDESË
  Kjo bateri ne fjal duket keshtu
  Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.

  ================================================== ==============================
  Harrova ti ceku edhe disa paisje tjera qe jan te ingeruara dhe ka qe jan jo te ingruara pra te levizshme,dhe te cilat mund te ndrrohen.
  Ato jan Kartleja e ZERIT,Grafikes dhe NIC kartelja/Kartelja e Rrjetit.
  ================================================== ===========================================
  Me kaq perfundon
  E gjith kjo u mundesua nga Thecr3aM(Pleurat Shala)Pun te mbar.

   Ora është Wed Jun 19, 2019 12:30 am