Qka eshte nje backdoor dhe si ta fshijme ate?

  Share

  Mr.Problem

  Posts : 117
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Qka eshte nje backdoor dhe si ta fshijme ate?

  Mesazh nga Mr.Problem prej Wed Dec 23, 2009 5:53 pm

  ta fshijme nje Backdoor Trojan


  Kodi:
  Nëse doni të fshini Trojans Backdoor përgjithmonë, atëherë ju duhet të lexoni hapin e parë për të eliminuar këtë malware i mundimshëm: kujdes. Edhe pse shumë përdorues kompjuteri nuk do të këtë në konsideratë. E vërteta është se pa disa procedurat bazë të sigurisë, tuaj kompjuter do të jetë plot me Trojans, hyrje Backdoor, pasi të gjitha, janë të zakonshme. Megjithatë, në mënyrë për të luftuar ata, kjo është detyra jonë të dini rreth tyre. Pra, le të gjeni të parë se çfarë është nje trojan!Qka është një Backdoor Trojan


  Kodi:
  Trojans janë pjesë e software të krijuar nga hakerat [BLACK HAT]kapele të zezë ose i krisur. Emri i tyre është frymëzuar në kalin e famshme Trojan Horse. Sipas poemë epike, Aeneid, ushtria e Greqisë po pushonte rrethimi në qytetin e Trojës për dhjetë vjet, pa rezultat. Lodhur nga përpjekjet e tyre, ata vendosën të përdorin një qasje të re.

  Në vend që të përdorin forcën brutale, ata vendosën të japin të Torjës një kalë druri gjigand. Qëllimi i tyre ishte për t'i bërë ata besojnë se rrethimi kishte përfunduar. Së pari, Trojans megjithëse se ai ishte një dinakëri. Pas një inspektim të kujdesshëm, ata nuk kanë gjetur asgjë të gabuar me kalë, kështu që ata morën atë në qytetin e tyre.

  Pasi brenda, Trojans vendosur për të festuar fundin e rrethimit. Megjithatë, gjatë natës, një grup i ushtarëve fshehur greke dolën nga kali dhe hapi dyert e qytetit për ushtarët e tyre shokët. Qyteti ishte shkatërruar, të gjithë burra u vranë dhe mijëra gra dhe fëmijë u morën në skllavëri.

  Ka dy lloje të Trojans Backdoor. I pari është një program i dobishëm që është ndryshuar nga një Cracker. Në këtë mënyrë, hackeret kapelë e zezë mund të maskimi sulmin e tij. Pasi programi është ekzekutuar, kodi ndryshuar është aktivizuar. Çfarë këtij kodi të ri mund të bëni është i panjohur. Vetëm kjo mund të jetë i njohur pasi ajo po kalon.

  Lloji i dytë i trojan Backdoor është një program që maska veten si një tjetër program. Për shembull, një biskotë e thatë mund të zëvendësojë një lojë falas nga një website dhe ul receptorin e telefonit të tij "fshehur trojan". Që kjo është e pa u vënë re nga një përdorues kompjuteri rregullt, ai do të shkarkoni programin edhe pa dyshuar rrezik potencial.Tutorial marur nga nospysoftware, përkthyer në shqip nga bL3nDi.b0y

  Kalonimir!~

   Ora është Mon Jun 25, 2018 2:00 am