Zbulohet pas 11 vjetesh planeti i humbur

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Zbulohet pas 11 vjetesh planeti i humbur

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 5:44 pm

  --------------------------------------------------------------------------------

  Teknikat e reja te teknologjise kane zbuluar nje planet qe ishte fokusuar ne teleskopin Hubble Space qe para 11 vjetesh. Strategjia e re me e perparuar e quajtur NICMOS duket tashme se i ka hyre nje pune te re kerkimore, kete radhe jo ne qiell, por ne arkivat e Hubble Space per te gjetur cfare u ka humbur sysh dhjetra vite me pare nga kerkimet qe jane bere ne galaktike.
  Metoda eshte perdorur per te gjetur nje gjetur nje planet, imazhet e te cilit ishin marre qe ne vitin 1998, por qe fale metodave me te avancuara u zbulua nje vit me pare.
  Planeti eshte eshte vleresuar te jete te pakten rreth 7 here me i madh se Jupiteri dhe dyshohet se eshte i rrethuar nga dy planete te tjere por qe jane te rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-drite larg Tokes.
  NICMOS nuk mund te shohe dy planetet e tjere sepse llamburitja e yjeve deshton shikueshmerine e tyre.
  "Gjithsesi ne deshmuam se teleskopi NICMOS eshte me i fuqishem per te dalluar planetet", shprehet shkencetari qe gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos ne Kanada.
  "Teknika jone e re e perpunimit te imazhit mund te dalloje planetet qe pengohen te shihen per shkak te shkelqimit te yjeve prane tyre, dhe mund te dallojne pikerisht ata objekte qe fshihen nga nje e dhjeta e shkelqimit qe i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte me pare Hubble", thote Lafreniere.
  Gjetja e ketyre planeteve nuk eshte e lehte, pasi ata qendrojne pas yjeve. Por gjate dy dekadave te fundit, shkencetaret kane fokusuar me shume se 300 planete te fshehur qe rrotullohen rreth yjeve.
  avatar
  Ciara

  Posts : 40
  Reputation : 0
  Join date : 24/12/2009
  Age : 24

  Re: Zbulohet pas 11 vjetesh planeti i humbur

  Mesazh nga Ciara prej Tue Jan 05, 2010 1:58 am

  .. Teprr interesantt ..


  .. Caty (Y) ..

   Ora është Mon Jun 25, 2018 1:46 am