Energjia diellore

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Energjia diellore

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 5:18 pm

  Energjia diellore (ose solare) mbështet pothuaj të gjithë jetën në tokë nëpërmes fotosintezës që nga shfaqja e organizmit të parë. Njerëzit e përdorin energjinë diellore për ndriçim, ngrohtësi, rritjen e të korrave dhe për shndërrimin e fuqisë diellore në energji elektrike. Nxehtësia e krijuar nga dielli përcakton klimën (moti) dhe ndërrimin e stinëve në tokë.
  Shndërrimi i energjisë diellore në energji elektrike quhet ndryshe fotovoltaik.

   Ora është Mon Jun 25, 2018 11:40 am