Elektromagnetizmi

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Elektromagnetizmi

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 4:52 pm

  Elektromagnetizmi eshte dege e fizikes qe studion valet elektromagnetike, dukurite e fushave elektro magnetike, fuqite e grimcave dhe trupave te ngarkuar elektrikisht.

  Fusha magnetike krijohet nga levizja e ngarkesave elektrike ne nje magnet. Nje fushe magnetike e ndryshueshme krijon rryme elektrike. Po ashtu, nje fushe e ndryshueshme elektrike krijon nje fushe magnetike. Per shkak te kesaj ndervarjeje te fushes magnetike dhe elektrike, eshte e kuptueshme njohja e tyre si nje qenie e njejte qe quhet fushe elektromagnetike.

  Fusha magnetike ushtron forcen e saj ne te gjitha sendet qe kane nje ngarkese elektrike, dhe ndikon te gjithe hapesiren.

   Ora është Mon Jun 25, 2018 11:36 am