Poezi per argetim

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Poezi per argetim

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 6:12 am

  Poema e Mjerimit

  Kafshate qe s'kaperdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshate qe te mbete ne fyt edhe te ze trishtimi
  kur shef ftyra te zbeta edhe sy t'jeshilta
  qe t'shikojne si hije dhe shtrijne duert e mpita
  edhe ashtu te shtrime mbrapa teje mbesin
  te tan jeten e vet derisa te vdesin.

  E mbi ta n'ajri, si ne qesendi,
  therin qiellen kryqat e minaret e ngurta,
  profetent dhe shejtent ne fushqeta te shumngjyrta
  shkelqejne. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulen e vet t'shemtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli qe e ka, syt qe e shprehin,
  buzet qe me kot mundohen ta mshefin -
  jane femite e padijes e flite e perbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e perqark tryezes
  mbi t'cilen hangri darken nje qen e pamshirshem
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishem.

  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetem zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e nje shprese
  t'shkyem dhe te coptuem me t'dalun bese.

  Mjerimi terbohet n'dashuni epshore.
  Neper skaje t'errta, bashke me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhange; t'verdhe e pisa,
  kaperthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojne, perpijne, thithen, puthen buzet e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaperthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajne fillin t'marret, sherbtoret dhe lypsat
  qe neser do linden me na i mbushe rrugat.

  Mjerimi ne dritzen e synit t'kerthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nen tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen nder mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' nduke gjite e shterruna t'zezes ame,
  e kjo prap shtazane, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rande.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetem lengon,
  e ama s'e don, por vetem mallkon.
  Vall sa i trishtueshem asht djepi i skamit
  ku foshnjen perkundin lot edhe te fshamit!

  Mjerimi rrit femin ne hijen e shtepive
  te nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnis.

  Mjerimi pjek femin para se te burrnohet,
  don ta msoje t'i iki grushtit q'i kercnohet,
  atij grusht qe n'gjume e shterngon per fytit
  kur fillojne kllapite e etheve prej unit
  dhe fetyren e femis e mblon hij' e vdekjes,
  nje stoli e kobshme ne vend te buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe femia n'bark t'dheut mbaron.

  Mjerimi punon, punon dit e nate
  tu' i vlue djersa ne gjoks edhe ne balle,
  tue u zhigatun deri n'gjuje, n'balte
  e prap zorret nga uja i bahen pale-pale.
  Shperblim qesharak! Per qindenje afsh
  ne dite - vetem: leke tre-kater dhe "marsh!".

  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzet e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin permendore e nje tregtis s'ndyte,
  qe asht i gjikuem te bije ne shtrat vet i dyte,
  dhe per at sherbim ka per te marre do franga
  nder carcafe, nder fetyra dhe ne ndergjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo vec neper banka dhe ne gja te patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbe,
  mund qe t'len kujtim diten e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohes, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithcka u ndi nje i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qe vdiste nen tra.
  Keshtu nen kambet'rande t'zotit t'egersuem -
  thote prifti - vdes ai qe con jete te dhunuem.

  Dhe me keto kujtime, ksi lloj fatkeqesinash
  mbushet got' e helmit ne trashigim brezninash.
  Mjerimi ka moter ngushulluese goten.
  Ne pijetore te qelbta, prane tryezes plot zdrale
  te neveritshme, shpirti me etje derdh goten
  n'fyt per me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nen tryeze qan-qeshet ne forme tragjikomike.
  Tê gjitha hallet skami n'gote i mbyt
  kur njiqind i derdh nje nga nje ne fyt.
  Mjerimi ndez deshirat si hyjet errsina
  dhe bajne tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gezim, por ka vetem dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajne t'cmendesh,
  qe t'ap in litarin te shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjere e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshire. Por don vetem te drejt!
  Mshire? Bije bastardhe e etenve dinake,
  t'cilt n'mnyre pompoze posi farisejt
  i bijne lodertines me ndjejt dhelparak
  tu' ia leshue lypsiti nje grosh te holl' n'shplake.

  Mjerimi asht nje njolle e pashlyeme
  n'balle te njerzimit qe kalon neper shekuj.
  Dhe ket njolle kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejne pacavrat qe zune myk nder tempuj.

   Ora është Mon Jun 25, 2018 1:57 am